אטרקציות לבתי ספר

בחר קטגוריה:

אטרקציות לבתי ספר בצפון הארץ

אטרקציות לבתי ספר במרכז הארץ

אטרקציות לבתי ספר בדרום הארץ

אטרקציות חינוכיות לבתי ספר

לצד תפקידם של מוסדות החינוך להקנות השכלה ויידע עולה הצורך גם בעיצוב אישיותם וגיבושם החברתי. על מנת לענות על צורך זה, ובמקביל להפוך את שהותם של התלמידים בבית הספר לנעימה ככל הניתן, קיימים לא מעט פתרונות יצירתיים, כשאחד הפתרונות המוצלחים, אשר עונה בדיוק למטרות הללו הוא האטרקציות לבתי הספר.

אטרקציות לבתי הספר עשוית להיות חוויות מגבשות ומחדשות אנרגיות הן לצוות המורים והן לתלמידים, כשבסיומן, השיבה אל בית הספר היא באווירה נעימה ומלאת אנרגיות חיוביות. ואולם, המושג הזה "אטרקציות" הינו מושג רחב האוגד בתוכו מגוון כמעט אינסופי של אפשרויות. האטרקציה עשויה להיות הצגה, ביקור במוזיאון או מרכז מבקרים, פארק שעשועים, סדנת טבע ויצירה, ואפילו טיול ג"יפים, או שיט קיאקים, הכול כמובן בהתאם למספר פרמטרים, כשאחד המרכזיים שבהם הוא ההתאמה של האטרקציה לשכבת הגיל, למטרה ולאופי המוסד החינוכי. במידה ואחד מהיעדים של האטרקציה הוא גיבוש, טיול אתגרי המשלב משימות יקלע יותר למטרה מאשר הליכה כיתתית לסרט. יש להגדיר את המטרות מן האטרקציה ולשים דגש על תוכנה. מרכיב מהותי נוסף הוא התקציב. החל מן הרגע בו קיימת החלטה לגבי תכנון אירוע שכזה, יש לתקצב את האירוע על מנת להתאים את האטרקציה לסל התקציב ולמנוע חריגות. אטרקציות לבתי הספר הינן הרבה מעבר לבחירת המקום. יש צורך לתכנן לוח זמנים, הסעות, דאגה לאבטחה, כלכלה ותיאום בין כל הגורמים השונים. קיימות לא מעט פעילויות חווייתיות לגני ילדים ובתי הספר היסודיים. אחת האטרקציות בדרום הארץ הינה הסדנה "חוויה וטבע" אשר בגבעת ברנר המשלבת הפעלות לילדים וסיורים בהתאם לעונות השנה והחגים השונים. ייחודה של הסדנה הוא בפעילותה המשתנה, כך שבכל עונה וקרבה לחג, הסדנה מקבלת אופי שונה. הסדנה כוללת פינת חי וליטוף, סדנאות יצירה אשר בהן הילדים יוצרים מזכרת חווייתית בהתאם לאופי העונה, נסיעה בעגלה וטרקטור, סיור באיגום המים ועוד.

אטרקציות ופעילויות אתגריות ובעלות ערך מוסף לבתי הספר
אטרקציה נוספת, ייחודית במינה, מסדרת האטרקציות בדרום הארץ, המיועדת לבני נוער הינה פעילות משולבת אתגר בפארק תמנע. פארק תמנע הרחיב את היקף פעילותו לתלמידי בתי הספר, תוך שימת דגש על תוכניות העשרה מגוונות המעניקות ערך מוסף בשילוב למידה וחוויה. האפשרויות הטמונות בפארק הן מסלולי טיול מרתקים כמו מסלול גיאולוגי היסטורי בעקבות אוצרות הנחושת, מיצג מולטימדיה באולם עגול עם במה מסתובבת ב-360 מעלות ותצוגה פנוראמית, הממחישים את הרקע ההיסטורי של המקום, סיורי לילה לבן המשלבים תצפית כוכבים, אגדות מיתולוגיות, קומזיץ ואפיית פיתות, טיולי אופניים ואף סנפלינג. אחת האטרקציות במרכז הארץ עבור גני ילדים ובתי ספר יסודיים היא פארק קיפצובה אשר בקיבוץ צובה וכולל אינסוף פעילויות מוטוריות מהנות במבנים מקורים וממוזגים. חוויה מסוג אחר עבור בני נוער ניתן למצוא ב 2sea המעניקה אטרקציה ייחודית בלתי נשכחת לתלמידים ולמורים, כשהחוויה משלבת אתגרים ומשחקים ימיים על גבי כלי שייט שונים, כמו לדוגמה כדורסל קיאקים, תחרות חיפוש אחר מטמון בכלי שייט שונים וגלישה. בעידן לאתגרים חדשים קיימת אפשרות לאטרקציות המשלבות טיולי סנפלינג וטיפוס בכל רחבי הארץ, פארק חבלים הכולל אומגות, גשר חבלים, מתקני טיפוס וסולמות חבלים, סדנאות ניווט ובישול קבוצתי, משימות קבוצתיות ייחודיות וכדומה. פעילות העשרה נוספת לתמידים בכל הגילאים המתאימה גם עבור אוכלוסיות ילדים מיוחדות, ניתן למצוא בג"וקי קלאב שבמושב רישפון. ג"וקי קלאב הינו בית ספר לרכיבה לילדים ובני נוער, בו הסוסים מהווים גם חלק מפרויקט רכיבה טיפולית עבור נוער בסיכון, ילדים בעלי נכויות או לקויות שונות, כשהסוסים משמשים גם כאמצעי עזר לטיפול רגשי או נפשי. אפשרות אחרת לאטרקציה במרכז הארץ בעלת ערך מוסף חינוכי היא "חווידע טבע", שמהווה רשת של מרכזי מדע חווייתיים לילדים בשיתוף חברת טבע. מטרתו העיקרי של המרכז הוא ליצור סביבת למידה שאינה פורמאלית, ויחד עם זאת משעשעת ומהנה. התלמידים זוכים לגעת, להפעיל לשחק ולחקור באופן אקטיבי תופעות מדעיות.

אטרקציות ופעילויות אתגריות בצפון
קיימות גם אטרקציות בצפון הארץ, כשאחת מהן תיחרט בזיכרונם של התלמידים כחוויה בלתי נשכחת, המיועדת לחטיבות העליונות בבתי הספר התיכוניים, או כיום גיבוש לצוות ההוראה – "חוויית סנאריו", המהווה למעשה משחק מלחמה בשטחים פתוחים או מבנים, כשהפעילות מתבצעת באמצעות טכנולוגיה מתוחכמת חדשנית, המבוססת על קרניים אינפרה אדומות. הפעילות מותאמת לצרכי המוסד ולגילאי התלמידים באמצעות רמות קושי ושטח פעילות משתנים. מדובר בפעילות אינטנסיבית, שמטרתה אתגר מנטאלי ופיזי. התלמידים מחולקים לשתי קבוצות יריבות, כשההצלחה במשימות והניצחון תלויים בעבודת הצוות של התלמידים באותה הקבוצה. האטרקציה נשענת על רובים אינפרה אדומים מתוחכמים אשר אינם גורמים נזק, לכלוך או כאב. בתחילת התדריך נצבעים המשתתפים בצבעי הסוואה, כשבתום התהליך מתבצעת חלוקת תפקידים בקבוצות. התלמידים מקבלים רובים או אקדחים אינפרה אדומים מתוכנתים עם נתוני המשחק, תחמושת, צבעי הסוואה וסרבלים מנומרים כאשר בנקודת ההתחלה מוגדרות המשימות ומבוארים היעדים. מדובר באטרקציה המשלבת אתגר מנטאלי ופעילות פיזית ונשענת על שיתוף פעולה מוחלט בין התלמידים בכל צוות, על מנת לזכות בניצחון. זוהי אחת האטרקציות הנצרבות בתודעה, המותירה בסופה טעם של עוד. קיימות כמובן גם פעילויות שלוות יותר אך אטרקטיביות לא פחות בצפון הארץ, החל ממרכזי מבקרים ומוזיאונים, כמו מוזיאון העתיקות בגולן ופארק קצרין וכלה ברפת רובוטית ברמת הגולן או קטיף של פירות אקזוטיים במושב אודם אשר בצפון רמת הגולן. האפשרויות לאטרקציות הן רבות ומגוונות, אך יש להתאימן אופי המוסד, גילאי התלמידים, המטרות והערך המוסף שבהן, ובמיוחד להיבט התקציבי.

x