הפעלות חינוכיות בחצר הגדולה במרחביה

החצר הגדולה

ההיסטוריה והאידיאולוגיה שמאחורי החצר הגדולה במרחביה

החצר הגדולה במרחביה אוצרת בתוכה סיפור ארוך שנים ומלא תהפוכות שהחל עוד בגרמניה במאה ה-19, עם מבשרי הציונות הגדולים הרצל ופרופסור אופנהיימר. מרחביה הוקמה לראשונה ב-11.11.1910 ע"י יהושע חנקין ואנשי אגודת "השומר", אולם קשיים גדולים ואכזבה חברתית קשה אילצה את החברים לעזוב ב-1918. סוף לסיפור זה היה כאשר הגיעו החברים המייסדים של קיבוץ מרחביה והקימו את הישוב מחדש.

מעל לכל, החצר הגדולה במרחביה מהווה את לב הקואופרציה שהייתה הישוב היהודי הראשון בעמק יזרעאל. קיבוץ מרחביה, מיסודה של תנועת "השומר הצעיר", הוקם בשנת 1929, ונתן את התשתית הדרושה לשימור ותצוגת ההיסטוריה המרגשת של ההתיישבות הראשונה בעמק: החצר הגדולה במרחביה (שהיא גם יצירת מופת ארכיטקטונית פרי תכנונו של ד"ר אלכסנדר ברוואלד, מקים הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון בחיפה) מספקת כיום הצצה נדירה ומגוונת לעולם שהיה, וממשיכה לשמר את הרעיונות שנתנו חיים לציונות בכלל, וליישוב זה בפרט.
השיטה שנקראה "קואופרציה" והתקיימה בחצר הגדולה במרחביה היתה פרי הגותו של פרופסור אופנהיימר, ששאף ליצור שיטה חברתית-כלכלית שתאפשר ליצור תוצרת חקלאית מקסימאלית, תוך שמירה על האינטרסים של הכלל והפרט כאחד. היו בתורה זו 3 מרכיבים: קרקע לאומית ולא פרטית (עוד לפני הקמת הקרן הקיימת לישראל!), בעלות משותפת על אמצעי הייצור (ולא בעלות פרטית – רעיון מהפכני באותם ימים) ושכר דיפרנציאלי (לעומת קיבוץ דגניה, שהוקם אף הוא באותה שנה, אך דגל בשכר שיוויוני). בחצר הגדולה במרחביה (המוגדרת בחוק כאתר לאומי לשימור), ניתן למצוא מבנים שהוסבו לתצוגות, מהווים אתר היסטורי מרתק.

המורשת הציונית והאתגרים שבהעברתה לדור הבא
שיעורי ההיסטוריה בבתי הספר לא תמיד מגרים את התלמידים להכיר לעומק את המורשת של ההתיישבות היהודית הראשונה בארץ ישראל, למרות חשיבותה הרבה (הרי שהיא היוותה את הבסיס למדינה שבדרך). קשה מאוד להעביר במסגרת השיעורים את אורח החיים של המתיישבים הראשונים, הקשיים הרבים שעליהם גברו, ועל הדברים הרבים שהקריבו למען החיים בארץ המובטחת. על מנת להעביר את כל הנושאים האלה בצורה יעילה ומעניינת, חשוב לשלב את הלימודים עם ביקורים במקומות היסטוריים מעניינים וחשובים, לשם שינוי האווירה, וגם העברת מידע מעניין ומוחשי בצורה שאינה נגישה במסגרת הבית ספרית. מקומות כמו החצר הגדולה במרחביה מאפשרים שיתוף פעולה פורה בין בתי הספר לבין האתרים ההיסטוריים. באמצעות ביקור מתואם מראש ניתן להעניק לתלמידים חוויה מרתקת שתמחיש להם בצורה איכותית את הנלמד בכיתה.

החצר הגדולה במרחביה ופעילותיה
קיבוץ מרחביה הטיל על העמותה הנקראת "הקרן על שם ראשוני מרחביה" להקים בחצר הגדולה מרכז מבקרים. וועד העמותה החליט שלא ליצור מוזיאון נוסף, המאגד בתוכו טיפין טיפין של חפצים שהשתמרו מתקופת ההתיישבות (כאלה יש כבר רבים), אלא להקים מרכז שיספר בצורה חיה ומושכת את סיפור התעוזה והחריצות הרבה של המתיישבים הראשונים בעמק יזרעאל, וכן להעלות על נס את רעיון הקואופרציה – רעיון שקם לתחייה אחרי כמאה שנה, כאשר התנועה הקיבוצית עוברת לעיקרון השכר הדיפרנציאלי עיקרון שדרש פרופ' אופנהיימר בשעתו.
במרכז המבקרים קיימת תצוגה מגוונת ואטרקטיבית המתאימה לבתי ספר שונים ולגילאים מגוונים. במקום ניתן להכיר את ההיסטוריה של הישוב בארבעה מישורים: פאנלים גדולים המספרים את הסיפור של הקואופרציה באמצעות טקסט כתוב ובאילוסטרציות, מודלים ותצוגות בתלת מימד, המעבירות את ההוויה של התקופה ההיא בצורה מוחשית יותר, סרטי הדרכה המוקרנים בחמשת החלקים של האתר, אתר אינטרנט ועוד. במהלך הסבת החצר הגדולה לאתר היסטורי, חולק המקום לחמשת החלקים הבאים, מסבירנים אלקטרוניים בשני מיצפורים המספרים את תולדותיו של התל הארכיאולוגי (העיר עפרה של גדעון בן יואש, עיר בתקופת בית שני, מבצר צלבני, "קרב התבור" של נפוליון בונפארטה שהתחולל כאן וסיפור גאולת הקרקע ע"י יהושע חנקין) וכן את תולדות החצר הגדולה עצמה,"חדר גולדה מאיר" (שהייתה חברת הקיבוץ בשלביו הראשונים) "בית יערי" המנציח את פועלו של מאיר יערי ז"ל, אחד המייסדים של תנועת "השומר הצעיר" וחבר הקיבוץ, וכן את אסם התבואה של הקואופרציה שהפך למרכז המבקרים הגדול ביותר.
המגוון הרחב של מידע חשוב והיסטורי מועבר בחצר הגדולה במרחביה בצורה המתאימה לסיורי בית ספר. באמצעות אתר האינטרנט www.merchavyard.org.il ניתן לקבל הרבה אינפורמציה על המקום ותולדותיו, ובאמצעות משימות הפעלה הכלולות בו ניתן להכין את התלמידים לביקור וכן לסכמו בצורה חוויתית.

נכתב ע"י: פורטל בתי ספר

כיצד להגיע אלינו - קיבוץ מרחביה


הצג מפה גדולה יותר

ליצירת קשר ישיר מלאו הטופס

ענה על השאלה: 10+31 = ? 

[thankyou"]
x