ריקי ליפשיץ – מכון ABC

ריקי ליפשיץ ABC מכון

ריקי ליפשיץ ABC: הקניית השפה האנגלית בשיטות ייחודיות
אנגלית הוא אחד המקצועות הפחות אהודים בקרב תלמידים, ולא מעט מהם מסיימים שתיים עשרה שנות לימוד מבלי שתהייה להם שליטה במיומנויות הדיבור, הקריאה, הכתיבה וכדומה. לעתים הקושי נובע מלקות למידה המגבילה את הילד ברכישת השפה, ואולם לרוב הבעיה היא בשיטה. שפה אינה מילים בלבד אלא גם תקשורת, ולימוד השפה דורש התנסות במובנים רבים, תוך שימוש באינטליגנציות מרובות, החל מהאינטליגנציה הויזואלית וכלה באינטליגנציה המוזיקלית. אחד המכונים המובילים ללימוד האנגלית הוא מכון ABC בהנהלתה של הגברת ריקי ליפשיץ, אשר עוסק בין היתר בפיתוח תוכניות באנגלית. מכון ABC נוסד לפני כמעט שלושה עשורים והוא עובד בפריסה ארצית עם תלמידים החל מגלאי יסוד ועד גילאי חטיבת הביניים, במגזרים השונים כמו המגזר יהודי, המגזר החרדי, המגזר הערבי וגם החינוך המיוחד במסגרת תוכנית קרב ובמעורבות משרד החינוך והרשויות המקומיות. מכון ABC תחת שרביטה של הגברת ריקי ליפשיץ הינו ייחודי, והקניית הידע של השפה האנגלית באמצעותו מושתת על תוכניות הלימוד אשר פותחו במחלקת המחקר של המכון, כשהתוכניות משלבות ידע מתחומים שונים כמו האנגלית, מדעי החברה, הייעוץ החינוכי ועוד.

ריקי ליפשיץ ABC: לימוד חווייתי המשלב בין התהליך הרגשי-חברתי לבין הלמידה הקוגניטיבית
התפיסה המחקרית של מכון ABC מושתתת על ההבנה כי למידה באופן משמעותי של שפה מתקיימת כשישנו מיזוג בין רכישת המיומנויות והיסודות לבין התהליכים החברתיים והרגשיים מעולמו של התלמיד. בהתאם לגישה זו כל תלמיד באשר הוא הינו בעל יכולת פוטנציאלית לרכישת האנגלית. מכון ABC משלב בין התהליך הרגשי והחברתי לבין הלמידה הקוגניטיבית, כשנושאי הלימוד נלקחים מתוך עולמם החברתי והתרבותי של התלמידים במגזרים השונים. הנחת היסוד של המכון היא כי הנאה חוויתית מובילה לרכישת ידע, על כן תוכניות הלימוד של מכון ABC מבוססות על לימוד חווייתי המושתת על הנאה, על מנת לפתח חדוות למידה ומוטיבציה. הדבר מוביל לצבירת הצלחות ברכישת השפה, וצבירת ההצלחות מובילה לביטחון עצמי בשפה ולמוטיבציה נוספת. תהליכי הלמידה במכון ABC מתבססים על חדשנות, ניסיון מצטבר ושילוב יידע מתחומים שונים, כשבכל שלב בתהליך רכישת השליטה בשפה האנגלית מתקיימים הבקרה והמשוב, המהווים תנאי חיוני לבחינת אפקטיביות ואיכות תהליך רכישת הידע.

ריקי ליפשיץ ABC: תוכנית לימוד האנגלית לתמידי גן חובה וכיתות א"- ב"
תוכנית הלימוד לרכישת השפה האנגלית בגיל הרך דרך מכון ABC הינה תוכנית המאושרת על ידי משרד החינוך ומהווה תוכנית הדגל של המכון. השיטה פועלת בהצלחה גורפת קרוב לעשור בעשרות בתי ספר וגני ילדים. הקורס מעניק אוצר מילים, מיומנויות קדם קריאה, ויכולת הבעה ותקשורת בעל פה. השיטה מושתתת על גישת "האינטליגנציות המרובות" ומסתייעת בה להטמעת השליטה בשפה האנגלית באמצעות סוגי האינטליגנציה המגוונים. דוגמאות לכך הן השימוש בציור (אינטליגנציה ויזואלית), שירים, מקצבים ולחנים (אינטליגנציה מוסיקלית), משחקי תפקידים, משחקי גוף ושפת גוף (אינטליגנציה תנועתית), שיחות פורמאליות ובלתי פורמאליות (אינטליגנציה מילולית) ועוד. על פי השיטה, לכל אדם קיימות האינטליגנציות ברמות משתנות וניתן לסייע באופן ייחודי לתהליך הקניית הידע באמצעות ניצול הכישורים בהם יש לאדם שליטה טובה יותר. בתוכנית הלימודית "Growing With Abc"מושם דגש על פיתוח האינטליגנציה הרגשית הקשורה לרמת המודעות העצמית, השליטה על הדחפים, הביטחון והדימוי העצמיים, המוטיבציה והתקשורת החברתית. התוכנית הלימודית ומטרותיה עולות בקנה אחד עם מטרותיו של משרד החינוך.

ריקי ליפשיץ ABC: תוכנית תגבור לימוד האנגלית לתמידי ד"– ט"
מכון ABC בהנהלתה של הגברת ריקי ליפשיץ מפעיל מגוון רחב תוכניות ייחודיות לתגבור השליטה של התלמידים בכיתות ד"- ט" בשיחה, כתיבה, קריאה והבנת הנשמע. התוכנית מיועדת לתלמידים אשר אינם שולטים באופן מספק ביסודות הקריאה, הכתיבה, הדקדוק, התחביר ובאוצר מילים בשפה האנגלית. מטרת התוכנית היא לקרב את התלמידים לשפה האנגלית, באמצעות חוויה חברתית וחיבור רגשי. ישנם לא מעט תלמידים החוששים להתבטא בשפה האנגלית ומכון ABC מאפשר להם לחוש בנוח עם השפה ולעודד דיבור פעיל באמצעות הנושאים הקרובים אל ליבם. הכלים להטמעת השפה האנגלית בהם מסתייעים במכון ABC הם שימוש בנושאים הקרובים לעולמו של התלמיד, שילוב של שיטות למידה מגוונות המבוססות על תיאורית האינטליגנציות כמו ספורט, תנועה, דרמה, תחרויות ומשחקים, חידות וכדומה, ניתוח טקסטים באופן הדרגתי, שילוב אסטרטגיות למידה ועבודה באופן החופף לתוכנית הלימודים הבית ספרית. מכון ABC בהנהלת ריקי ליפשיץ מאמינים כי כל תלמיד מסוגל לרכוש את השפה האנגלית אם מצליחים להעניק לו את הגירויים המתאימים לכך.

נכתב ע"י: פורטל בתי ספר

אנו מספקים שרות בכל רחבי הארץ


הצג מפה גדולה יותר

ליצירת קשר ישיר מלאו הטופס

ענה על השאלה: 10+31 = ? 

[thankyou"]
x