רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים

 

רשות הטבע והגנים לשמירה על מורשת הארץ
רשות הטבע והגנים הינה הרשות האמונה מטעם המדינה על שמירת המורשת וערכי הטבע. לצד האחריות על ניהול הגנים הלאומיים, שמורות הטבע ומורשת במדינה, מפעילה הרשות חטיבת מדע ומרכזי חינוך והסברה. מרכזי החינוך של רשות הטבע והגנים פרוסים בכל רחבי הארץ מהבניאס בצפון ועד לאילת אשר בדרום, במטרה להעניק למטייל חוויה ערכית ייחודית, באמצעות פעילות הסברתית חינוכית ושמירה על מורשת הארץ, כשהפעילות מותאמת לכל קהלי היעד, החל ממוסדות חינוך וכלה במגזר הפרטי ובטיולי משפחות. אחת מפנינות הטבע היא שמורת הטבע עין גדי השוכנת במקום הנמוך ביותר בעולם. בשמורת הטבע עין גדי עוברים שני נחלי איתן, נחל דוד ונחל ערוגות, וארבעה מעיינות נובעים ממנה. הצירוף הגיאוגרפי המיוחד מאפשר תנאי מחיה ובית גידול למגוון רחב של בעלי חיים וצמחים, כמו השתלבותם של צמחים טרופיים שאינם אופייניים לארצנו. בין הצמחים הטרופיים והמדבריים ניתן למצוא קנה, סוף, טחבים ושרכים לצד השיטה, תפוח סדום ושיזף. מבין היונקים ניתן לפגוש יעלים שפנים, זאבים, שועלים וחיות נוספות. ברחבי הנווה יישנם גם שרידים ארכיאולוגים מתקופות קודמות, כמו בריכות אגירה ומדרגות לעיבוד חקלאי. בשמורת הטבע עין גדי קיימים מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, כשחלקם מיועדים לטיולי משפחות ואחרים למטיבי לכת.

רשות הטבע והגנים: גן לאומי מצדה
אחד מהאתרים הסמליים ביותר עליהם אמונה רשות הטבע והגנים היא מצדה. הר מצדה מהווה סמל למלחמת הגבורה ולנחישות .הר מצדה שבמדבר יהודה מתנשא לגובה של 400 מטרים מעל לפני ים המלח. האתר הגבוה והמבודד היווה יעד טבעי להתבצרות בתקופתו של המלך הורדוס. על המצדה השתמרו השרידים הארכיאולוגיים של הארמון, חדרי שינה, בית המרחץ ומאות כלי חרס לאגירת מים ומזון. בין השרידים נמצאו מקוואות ובית כנסת אשר פעל עוד בזמן קיומו של בית המקדש. המבקרים יכולים לחוש את עוצמת הקרבות בין הקנאים לבין הרומאים דרך שרידי אבני הבליסטראות על ההר ובירכתיו. ניתן להגיע אל פסגת ההר באמצעות הרכבל או בהליכה באחד משני המסלולים המוכרים כשביל הסוללה ושביל הנחש. בעת הביקור במצדה מומלץ הסיור במוזיאון מצדה, המחולק לתשעה חללים בהתאם לתוכנם, בתוכם ניתן לראות פרטים ארכיטקטוניים ודמויות מפוסלות, המלווים בדברי הסבר. כמו כן קיימת אפשרות לשכור אוזניות, בהן דברי הסבר בשפות שונות, על מנת לקשר בין הממצאים והתפאורה. בצידו המערבי של מצדה מתקיים על בסיס קבוע חיזיון אור קולי מיוחד, המספר על ימיהם האחרונים של הקנאים המתבצרים. משך החיזיון הוא כ-50 דקות והוא מותיר את במבקרים רגשות עצומים. מוסדות חינוך רבים נוהגים לערוך ב"מחנה מצדה" חניון לילה, כשקיימות אפשרויות לינה מגוונות כמו אוהלים בדווים גדולים, אוהלים משפחתיים לארבעה אנשים, ביתני אירוח או לינת תחת כיפת השמים, כשבתחומי החניון יישנו מטבח שדה משותף, חשמל, שירותים ומקלחות חמות, שירות השכרת מזרנים ושקי שינה, מי שתייה ועוד.

רשות הטבע והגנים: נווה מדבר, קניון ומכתשים מרהיבים לצד החיבור שבין השמים לארץ
פנינת חמד נוספת היא עין עבדת. זהו מעיין הנובע מנחל צין, היוצר קניון עמוק וצר בסלע הלבן, תופעה מרהיבה ביופייה של פלג המורכב ממפל ובריכות שגדותיהן עטורות צמחייה ובעלי חיים. בגן לאומי עבדת יישנה חורשת עצי צפצפת הפרת, המתאפיינת במגוון צורות עלים רחב. לא הרחק מעין עבדת, בכביש 40 שבין באר שבע לאילת ניתן להגיע אל מרכז המבקרים מכתש רמון המהווה אתר ההנצחה הממלכתי לאילן רמון. מרכז המבקרים המחודש אשר במצפה רמון, מעניק מסע מרתק בחייו של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, לצד חשיפה לפלאי הטבע שהאזור הייחודי מעניק. מרכז המבקרים מכתש רמון מציג קונספט רעיוני ייחודי של החיבור בין אדמה לחלל ובין שמיים לארץ, בין סיפור חייו של האסטרונאוט לצד היכרות עם המכתש הגדול בעולם. עוד במקום מרכז המבקרים "חי רמון" אשר פותח צוהר לטבע במדבר. "חי רמון" מעניק מפגש עם בעלי החיים הנסתרים לעין כמו זוחלים ומכרסמים למיניהם.

רשות הטבע והגנים: גן לאומי ממשית כאתר הנצחה עולמי
ממשית הינה עיר נבטית היסטורית חשובה בשל ממיקומה על הדרך המרכזית אשר הובילה לערבה מהרי אדום, אשר המשיכה לירושלים, חברון, או באר שבע. העיר ממשית משתרעת על פני שטח של ארבעים דונם, ומורכבת מבתים מפוארים בעלי אדריכלות ייחודית. העיר זכתה לפרסום רב בזכות פיתוח הענף הכלכלי של גידול הסוסים הערביים. העיר היוותה השראה לדוד בן גוריון בדרך ליישוב הנגב, אשר ראה בה כסמל להפרחת השממה. את חניון הלילה ניתן לערוך ב"חאן בארות" או "החאן הנבטי גן לאומי ממשית", כשבשני החניונים קיימת אפשרות בחירה בין אוהלים בגדלים שונים, סככות ללינה תחת כיפת השמים או ביתני אירוח, כשבחניונים ישנם גם שירותים ומקלחות חמות, מי שתייה, נקודות חשמל, מנגלים ופינות לקומזיץ, ואפשרות להשכרת מזרנים או שקי שינה בעלות סמלית. החזון של רשות הטבע והגנים הוא להטמיע חוויה ערכית של טבע ואקולוגיה, ארכיאולוגיה ומורשת, ולשרש את הקשר אל האדמה באמצעות חשיפת סודותיה.

נכתב ע"י: פורטל בתי ספר

שמורות הטבע והגנים פרוסים ברחבי הארץ


הצג מפה גדולה יותר

ליצירת קשר ישיר מלאו הטופס

ענה על השאלה: 10+31 = ? 

[thankyou"]
x