ביו-תור שדה אליהו – סיורים בחוויה של חקלאות אורגנית

ביו - טור

 

ביו תור: סיורים חווייתיים המחברים אל הטבע
לא מעט רכזי טיולים במוסדות החינוך מחפשים אטרקציה ייחודית עבור תלמידיהם, כזו אשר תהיה עבורם חוויה ייחודית, מנותקת מן השגרה היום יומית האורבאנית, במיוחד כשבית הספר נמצא בתחום יישוב עירוני מתועש ורווי רעשי מכוניות, עשן, פיח ומפעלים תעשייתיים. בנוסף ליצירת חוויה שוברת שגרה קיים הרצון שאותו יום הכיף יהיה מהול בערך נוסף חינוכי, ערכי, כזה אשר יעשיר את הידע וירחיב את האופקים של התלמידים, ובדרך בלתי אמצעית. קיימות לא מעט אטרקציות קונבנציונאליות כמו פארק שעשועים, הצגות, הפעלות וסדנאות. ואולם, במידה ומחפשים שבירת שגרה אמתית בעל ערך מוסף ערכי, "ביו תור" אשר בקיבוץ שדה אליהו הינו אחד הפתרונות האיכותיים ביותר עבור מכלול המטרות הללו. הסיור המודרך בביו תור יבטיח לתלמידים חיק טבע מהול בריחות האדמה, העצים והפרחים, ציוץ הציפורים, מראות מרהיבים של צומח וחי וחוויה שהיא כל כולה העשרה והרחבת ידע, לא בדרך הרגילה והמשעממת באמצעות ספרי הלימוד, אלא דרך הנאה המערבת ומגרה את כל החושים.

ביו תור: סיורים מודרכים בחוויה אורגנית
ביו תור שבקיבוץ שדה אליהו ממוקם לא הרחק מבית שאן, אשר הוקם במטרה לחשוף ולהגביר את המודעות לחקלאות אורגנית בקרב האוכלוסייה, כאשר הקיבוץ הפך בעשור האחרון לשם דבר בענף הכלכלה והחקלאות האורגנית בארץ ובעולם. בביו תור מצפים למטיילים מדריכים מנוסים אשר מלווים ומעניקים הסבר בכל תחנות הסיור. הסיורים במסגרת המוסד החינוכי עשויים להוות כסיורים תומכים לשיעורי החקלאות, שיעורי טבע, ביולוגיה או לחוויה ירוקה וערכית המשלבת למידה והעשרה באמצעים בלתי שגרתיים. הסיורים מודרכים של ביו תור מותאמים לצרכי הגיל החל מגילאי הגן וכלה בגילאים הבוגרים. בסיורים החווייתיים מתחברים התלמידים אל הטבע, ולומדים כיצד קיימת האפשרות לנצל את אוצרותיו של הטבע לצרכינו במטרה לחיים בריאים יותר, וזאת מבלי לפגוע בו. הסיורים כוללים כרם ענבים וכרם רימונים אורגני וגם גן ירקות, מטע תמרים ותבלינים מיובשים, כשכל החקלאות מושתתת על טהרת השיטה האורגנית.

ביו תור: הדברה ביולוגית באמצעות עטלפים ועופות דורסים
מאז ומתמיד נאלצה החקלאות להתמודד עם מזיקים שונים, החל ממכרסמים וכלה בחרקים, אשר גורמים לנזקים לא מועטים ליבולים. הפיתרון השגרתי הוא שימוש בחומרי הדברה שונים. הדבר לא זו בלבד שלא הפחית את כמות המזיקים, אלא בנוסף גרם להפרת האיזון האקולוגי באופן משמעותי. קיבוץ שדה אליהו נרתם בתחילת שנות השמונים לניסוי אקולוגי כשבאמצעות הדברה ירוקה פחת הנזק לחקלאות באופן משמעותי. הסיור המודרך באמצעות ביו תור פותח לתלמידים צוהר לא רק בכל הנושא הקשור לאקולוגיה, איזון אקולוגי וחקלאות ירוקה, אלא מעניק לתלמידים תובנות לגבי הדרך בה ניתן להגיע אל פתרונות בלתי אמצעיים, יצירתיים, בריאים ואיכותיים יותר, באמצעות חשיבה מחוץ לקופסה.

ביו תור: תשומות ביולוגיות בחקלאות, זבובים עקרים ודבורי בומבוס
הסיורים המודרכים של ביו תור חושפים את התלמידים אל מערכות ביולוגיות נוספות הנרתמות למען החקלאות הירוקה, החל מזיבול אורגני טבעי באמצעות הקומפוסט דרך ייצור זבובים עקרים ללוחמה בזבוב הפירות הים תיכוני, וכלה בגידול דבורי בומבוס כדרך טבעית להאבקה טבעית וירוקה בשטחים פתוחים ובמבנים סגורים, כשהתכלית היא הפחתת השימוש בכל אותם חומרי ההדברה הכימיים למיניהם המסוכנים לאדם ולסביבתו. תחנות נוספות בסיורים של ביו תור הם המדגה המתועש הראשון מסוגו בארץ המתמחה בגידול דגי אמנון באמצעים ידידותיים לסביבה, מצפה בנישטי אשר ממנו נפרש כל עמק בית שאן ופארק הפיקוסים היפה ביותר בארץ. קיימת אפשרות להזמין ארוחות במקום, ואף לרכוש מוצרים אורגניים הייחודיים לקיבוץ כמו מיצים טבעיים, שמנים מיוחדים למאכל, פירות יבשים, שמנים ארומאטיים ועוד.

נכתב ע"י: פורטל בתי ספר


הצג מפה גדולה יותר

ליצירת קשר ישיר מלאו הטופס

ענה על השאלה: 10+31 = ? 

[thankyou"]
x