רשות העתיקות

רשות העתיקות

רשות העתיקות כגוף האחראי לשימור וטיפוח המורשת ההיסטורית
רשות העתיקות הינה הגוף אשר אחראי לשימורם וחקירתם של מבנים היסטוריים וטיפוחה של המורשת הארכיאולוגית, תוך פיקוח ואיזון בין הצורך הערכי בשמירה על עתיקותיה של הארץ לבין הצורך בפיתוח המדינה. רשות העתיקות מורכבת מארבעה מרחבים האחראיים על אכיפת חוק העתיקות, הבא לידי ביטוי בפיקוח מתמיד באתרי עתיקות, בחינה ומתן אישורים עבור תוכניות פיתוח באתרים היסטוריים, וביצוע חפירות הצלה יזומות באמצעות מוסדות מחקר. המרחבים מחולקים למחוזות כשכל מחוז מורכב מצוות מפקחי נפה אחראיים על אזורים גיאוגרפיים מסוימים. בנוסף למרחבים, מורכבת רשות העתיקות מגופים משניים הנקראים "תחומים" כשלכל תחום יישנה אחריות מוגדרת שונה, כמו תחום החפירות והסקר, תחום הטיפול בממצאים, תחום השימור, תחום טכנולוגיות המידע ותחומים נוספים. אחד מיעדיה של רשות העתיקות הוא קירוב בני הנוער אל הארכיאולוגיה, על מנת להכיר את התרבויות הקדומות והסודות אותן צופנת האדמה, תוך הבנה כי פתיחת הצוהר אל עולם אחר, מחזק את הקשר הערכי של דור ההמשך עם עברו ומורשתו.

רשות העתיקות: תוכניות ייחודיות והפעלות חינוכיות בבתי הספר וגני הילדים
במרכזים הארכיאולוגים הפרוסים ברחבי הארץ ישנו צוות ההדרכה המורכב מאנשים המתמחים בארכיאולוגיה ובעלי ניסיון והכשרה בהדרכה, המשלבים עבודה חינוכית עם עבודת השטח. במרכזים הללו מפעילה רשות העתיקות תוכניות ייחודיות עבור בתי הספר וגני הילדים תוך תאום ועידוד משרד החינוך. מדי שנה זוכים אלפי תלמידים להיחשף אל פעילות הרשות במסגרות חינוכיות מגוונות, החל ממנהיגות ירוקה הרותמת תלמידים לפעולות השיקום והשימור של האתרים הארכיאולוגים השונים, דרך סיורים חווייתיים באתרים היסטוריים המלווים בהדרכה, תחרויות וחידונים, וכלה בתצוגות ארכיאולוגיות במוסדות החינוך השונים.

רשות העתיקות: תצוגות ארכיאולוגיות במוסדות החינוך
בשנים האחרונות החלה רשות העתיקות להקים תצוגות ארכיאולוגיות בבתי הספר השונים ובתי ספר שדה בכל רחבי הארץ, כשהתצוגות מורכבות ממצאים אותנטיים אשר התגלו בשוד עתיקות, ומשקפים את ההיסטוריה של האנשים אשר חיו בדיוק על אותה האדמה בה חי דור ההמשך. התצוגות מהוות נדבך חשוב וחוט מקשר בהבנת ההתפתחות המורשת הערכית והקשר של עם ישראל לאדמתו. המרחב המוזיאוני הינו סביבה לימודית, ומשולב בתכנית הלימודים באמצעות פעילויות והדרכות סביב הנושא הארכיאולוגי אשר נבחר עבור התצוגה. התצוגות משמשות ככלי עזר ממדרגה ראשונה עבור הפנמת החומר הנלמד, ואולם קיים גם החיבור בין המוחשי אל המופשט ובין העבר אל הווה, תוך חידוד ההבנה והקשר אל החומר הנלמד באמצעות ההמחשה. רשות העתיקות מאפשרת לבחור בין מגוון נושאים לתצוגות כמו האדם הקדמון, דתות ותרבויות שונות, תקופת בית שני, תעשיות קדומות וכדומה. כמו כן מסייעת הרשות לבית הספר בהקמת התצוגות והתאמתן לאופי המוסד ול"אני המאמין" של בית הספר.

רשות העתיקות: פרויקטים חינוכיים לפיתוח מנהיגות ירוקה
יישנם מיזמים לא מעטים המשותפים למחלקות לחינוך החברתי-ערכי בעיריות השונות ורשות העתיקות כמו לדוגמה המיזם בתל שקמונה או הגן הארכיאולוגי ביקנעם. במיזם בתל שקמונה השתתפו קבוצות תלמידים בתכנית מנהיגות ירוקה מקרב בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים, תוך הפעלת התלמידים באמצעות סדנאות חקר ויצירת מודלים של התל. התלמידים צוידו בכלי עבודה וערכו פעילויות לשימור ושיקום אתר, כשבמפגש המסכם במיזם, זכו התלמידים לבקר במוזיאון הימי הלאומי, אשר בו מוצגים הממצאים השונים שנחשפו בעת החפירות בתל, ובכך תרם המיזם להפיכתם של התלמידים לשותפים פעילים בתרומה הערכית. פרויקט חינוכי חווייתי נוסף הוא הגן הארכיאולוגי ביקנעם, המשלב בין ארכיאולוגיה, היסטוריה וסיפור מקראי, כשתלמידי עיר שלמה שותפים בפיתוחו. בתהליך פיתוח האתר הותאמה לכל שכבת גיל תוכנית פעילות המורכבת מלימוד חווייתי הן בכיתות הלימוד והן בשטח. במהלך המיזם שומרו השרידים, הוסדרו אמצעי הגישה לאתר, הוקמו תצפיות והוסדר השילוט. הפעילות יצרה זיקה בין תלמידי היישוב לבין המורשת התרבותית של המקום. רשות העתיקות נערכת למיזמים רבים נוספים אשר תורמים לשימור השרידים ולטיפוח הקשר הערכי אל הארץ והסודות הצפונים בה.

נכתב ע"י: פורטל בתי ספר

תצוגות ופעילויות ברחבי הארץ


הצג מפה גדולה יותר

ליצירת קשר ישיר מלאו הטופס

ענה על השאלה: 10+31 = ? 

[thankyou"]
x